Elektrický zubní kartáček – recenze po 2 měsících používání
Tuto recenzi elektrického zubního kartáčku jsem se rozhodl napsat poté, co jsem prošel procesem výběru elektrického zubního kartáčku. Od prvotní fáze, kdy jsem uvažoval, jestli si jej vůbec pořídit, přes studování různých technologií a konkrétních modelů různých výrobců, až po samotné rozhodnutí a pořízení. Nyní mám kartáček cca 2 měsíce, takže v této recenzi shrnu i prvotní dojmy a zkušenosti s kartáčkem. Věřím, že tato recenze přispěje i ostatním, kteří o elektrickém zubním kartáčku uvažují a hledají nejrůznější recenze a zkušenosti, aby si vybrali ten nejlepší zubní kartáček pro jejich potřeby.
Výběr elektrického zubního kartáčku
O elektrickém zubním kartáčku jsem uvažoval už dlouho. Nicméně mě stále odrazovaly některé názory, že elektrické zubní kartáčky jsou nešetrné a namísto aby pomohly k lepšímu čištění, mohou naopak uškodit a namáhat dásně. Když jsem se do různých článků a diskusí začetl více, narazil jsem na technologii sonických zubních kartáčků, která mi byla od začátku sympatická. Vyznačuje se právě velkou šetrností k dásním, protože nepracuje jen mechanicky, ale její hlavní síla je v tom, že velkou rychlostí odstřikuje vodu v ústech k zubům a právě tento tlak vody zajišťuje hlavní čištění. Je to tedy čištění a trochu i ústní sprcha v jednom. Volba tedy jednoznačně padla na tuto technologii. Byť už sonické kartáčky začíná vyrábět více firem, na první pohled bylo jasné, že leaderem je firma Philips. Má nejširší nabídku a co jsem se dočetl, i nejvíce zkušeností s tímto typem kartáčků.
Nakonec jsem se rozhodl pro model Philips FlexCare Platinum. Líblo se mi, že má i UV lampu na desinfekci kartáčků. Dále rozhodlo to, že má nastavitelné 3 intenzity čištění. Chtěl jsem, abychom mohli kartáček používat celá rodina, tak abych mohl pro malé děti intenzitu čištění snížit.
Rozbalení kartáčku
Při prvním rozbalení mě mile překvapilo, jak je kartáček designově hezky proveden. I stojánek s UV lampu a nabíječkou je pěkně pracovaný, takže se určitě nemusíte bát, že by vám koupelnu nějak hyzdil. Jen je dobré najít nějaké místo, kde ho můžete mít uložený, které je v dosahu zásuvky. Šikovné je i cestovní pouzdro, až pojedeme na dovolenou. Přemýšlel jsem také, jestli nepořídit vyšší řadu kartáčku Philips Sonicare DiamondClean, který má cestovní pouzdro nabíjecí přes USB. Ale vzhledem k tomu, že mají kartáčky docela dlouhou výdrž, takže cca týdenní dovolenou zvládnou rozhodně bez nabíječky, mi to už připadalo zbytečné.
V balení u kartáčku byly dvě hlavice – malá a velká. Není nikde dáno, která hlavice je doporučená např. pro muže, pro ženy, apod. Je to čistě na tom, co komu vyhovuje. A zřejmě právě proto výrobce do prvního balení dává tyto dvě různé hlavice, aby si člověk mohl vyzkoušet, co mu bude vyhovovat lépe. Odlišné jsou pouze dětské hlavice elektrického zubního kartáčku, které jsou měkčí, kratší a mají pogumovaný povrh, což je pro děti příjemnější, než tvrdý plast.
Co je nevýhoda zřejmě všech elektrických zubních kartáčků, že výrobci zřejmě nepředpokládají „rodinné používání“. Hlavice u kartáčků tedy nemají žádný barevný rozlišovač. Přitom právě pořízení jednoho elektrického kartáčku do rodiny, kdy už pak každý má jen svoji hlavici, kterou si nasadí, mi připadá ideální. Jak je vidět na fotkách, rozlišení u dětí jsme vyřešili tím, že jsme na hlavici natáhli barevnou gumičku:-)
Příjemné také bylo, že kartáček byl po rozbalení plně nabitý. Nic tedy nebánilo tomu ho rovnou vyzkoušet.
První čištění
První čištění pro mě bylo velmi nezvyklé. I když jsem zvolil nejšetrnější program a po zubech jsem jezdil jen velmi zlehka, kartáček velmi brní a lechtá. Je tedy potřeba vydržet a na tento pocit si zvyknout. Po prvních pár čištěních už to bylo v pohodě, ale začátek byl opravdu zvláštní.
Co se týče zubní pasty, té stačí nanést opravdu malé množství. Já obvykle nanáším cca polovinu toho, co na klasický manuální kartáček. Tím, že se kartáček v ústech velmi rychle pohybuje a vibruje, i pasta se více napění.
Technika čištění se u sonických kartáčků doporučuje taková, že jedete kartáčkem na rozhraní dásně a zubů. Stačí jet v jedné rovině. Tím, že se kartáček poměrně dost vychyluje do stran, obsáhne jak dáseň, kterou příjemně namasíruje, tak i celý zub. Údajně není potřeba až tak moc čistit kousací stranu stoliček, jako právě krčky, tedy boční části zubů. Dospělým se prý plak i kazy výrazně více dělají právě tam.
Co bylo při prvním čištění opravdu nepříjemné, když jsem se plastovou části hlavice zubního kartáčku dotknul zubu. Tím, že se jedná o tvrdý plast a kartáček vibruje opravdu rychle, se vám dostane velmi nepříjemného pocitu. Je tedy nutné se naučit čistit zuby tak, abyste se ani při čištění zadních stoliček omylem nedotkli kartáčkem předních zubů.
Kartáček má nastavený časovač na 2 minuty. Každých 30 vteřin vás upozorní tím, že se na velmi krátkou dobu vibrace přeruší. Ideální čištění je tedy takové, že každou čtvrtinu úst čistíte právě 30 vteřin. Některé programy jsou delší. Např. program na bělení zubů trvá 2,5 minuty s tím, že těch posledních 30 vteřin je vyhrazeno na intenzivnější čištění předních zubů, aby se rychleji projevil účinek bělení. Po uplynutí 2, resp. 2,5 minut se kartáček sám vypne. I když jsem dříve nebyl nějaký fanatik, který by si manuálním kartáčkem čistil zuby 20 minut, překvapilo mě, jak krátký čas ty 2 minuty jsou. Chvíli mi trvalo, než jsem našel ten správný grif na to, abych vůbec za 2 minuty stihl projet celá ústa a žádný zub nevynechal. Jakmile se to naučíte, zjistíte, že jednou z největších výhod elektrického zubního kartáčku, je úspora času. I přesto, že 2 minuty jsou opravdu krátké, údajně to z hlediska čištění bohatě stačí. Pokud projedete celá ústa, zuby jdou dostatečně vyčištěné, takže není potřeba delšího čištění.
Hned po prvním čištění jsem pozoroval rozdíl. Nechci, aby to působilo jako fráze z hloupé reklamy, ale když jsem si po čištění přejel zuby jazykem, byly znatelně hladší. Po několika dnech jsem pozoroval i úbytek zubního kamene, který se mi trochu dělal na vnitřní straně předních zubů. Elektrický zubní kartáček tedy zřejmě zuby čistí opravdu intenzivně.
Údržba – čištění a nabíjení
O elektrický zubní kartáček je samozřejmě nutné se starat. Je plně vodotěsný, takže nemusíte mít strach, že by mu voda ublížila. Naopak, po každém čištění je dobré ho vodou pořádně omýt, aby na něm nezůstávaly zbytky pasty. Nejdůležitější je umýt vrchní část kartáčku, po sundání hlavice. Tam je kovová osička s těsněním. A jak mě upozorňoval prodejce, právě toto těsnění, pokud se zanedbává jeho čištění, je nejčastěji zdrojem problémů a poruch. Stačí jej tedy po každém čištění řádně opláchnout vodou a utřít do sucha.
Nabíjení
Co se týče nabíjení, určitě není potřeba kartáček nabíjet po každém čištění. Naopak, bateriím svědčí, když se občas kartáček nechá úplně vybít. Výrobcem udávaná výdrž baterie u našeho kartáčku je 3 týdny. Co mám zkušenost, u nás si tímto elektrickým zubním kartáčkem čistíme 2x denně zuby dva a občas čistíme i dvěma dětem. Nabíjíme ho cca jednou za týden.
Překvapilo mě, že se kartáček nabíjí opravdu dlouho. Zmiňují to i v návodu, že nabíjení může trvat až 16 hodin a skutečně. Moc tomu nerozumím, když mobil mám v dnešní době nabitý za 2 hodiny, ale je to tak. Dost často se mi stane, že dám ráno kartáček nabíjet a před večerním čištěním, když ho beru z nabíječky, ještě svítí, že se stále nabíjí. I přesto ale vydrží bez problémů ten cca 1 týden.
UV lampa
Zajímavosti u modelu Philips Sonicare FlexCare Platinum (i u některých dalších modelů) je UV lampa. Slouží k desinfekci hlavic kartáčků. Ve štětinkách se prý hodně drží různé bakterie, což může být nepříjemné zejména v době, kdy je člověk nemocný. Bakterie z kartáčku se stále znovu dostávají do úst, což prodlužuje léčení.
Desinfikovat kartáčky UV lampou není určitě potřeba po každém čištění. My ji zapínáme cca 1-2 týdne. UV lampa má dvě pozice na hlavice, takže se desinfikují dvě hlavice současně. Proces desinfekce trvá cca 10min. Poté lampa sama zhasne a je hotovo.
Co jsem se dočetl, díky UV lampě je možné trošku prodloužit interval, kdy se hlavice mění. Výměna hlavic (stejně jako manuálních kartáčků) by neměla být jen kvůli ohnutým a opotřebovaným štětinkám, ale právě i z hygienických důvodů. Pokud si tedy hlavice desinfikujete a štětinky jsou v pořádku, není nutné hlavici tak často měnit.
Při pořizování kartáčku s UV lampou mě napadlo, jakou má žárovka v lampě životnost. Prodejce mě uklidnil, že žárovka má životnost dlouhou a určitě vydrží po celou dobu, kdy bude fungovat elektrický kartáček. I pokud by se náhodou rozbila, je možné si u dodavatele objednat novou.
Životnost
Největší nevýhodou z hlediska životnosti je, že elektrické zubní kartáčky nemají vyměnitelnou baterii. To bude tedy určitě prvek, kvůli kterému s největší pravděpodobností odejde celý kartáček. Popravdě jsem z tohoto měl největší obavy. Po zkušenostech s notebookem, ve kterém odchází baterie cca po 1,5 – 2 letech, mi nemožnost vyměnit baterii docela nemile překvapila. Poté jsem se ale bavil s několika lidmi, kteří už delší dobu elektrické zubní kartáčky mají a v průměru začali pociťovat zkracování doby, kterou kartáček vydrží na jedno nabití, až cca po 4 letech.
Provozní náklady
Jistou nevýhodou elektrických zubních kartáčků jsou určitě vyšší provozní náklady. Je potřeba počítat nejen s výdajem na pořízení, ale i na náhradní hlavice. U sonických kartáčků se cena náhradní hlavice pohybuje cca od 170 Kč. Výhodnější je kupovat hlavice po více kusech. Vzhledem k tomu, že interval výměny by měl být podobný, jako u manuálních zubních kartáčků (cca 2-3 měsíce), jsou tyto pravidelné náklady u elektrických kartáčků vyšší.
Nákup
Pokud se rozhodnete si elektrický zubní kartáček pořídit, doporučoval bych porovnat si dostupnost a ceny v těchto dvou e-shopech. Patří k nejlepším a nejspolehlivějším na českém trhu: